YGS-LYS Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

ÖSYS Sınav Tercihleri Ne Zaman Açıklanacak?
31 Temmuz 2017

YGS ve LYS sınavlarına hazırlık sürecinde öğrenciler eğitim desteği almak için dershanelere başvurmaktaydı.  TBMM, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nun dershanelerle ilgili düzenlemeleri içeren kanun tasarısını ile beraber eğitim öğretim faaliyetlerine 1 Eylül 2015 yılına kadar devam ettiler. Sonrasında bu Yargıtay’ın bozma kararıyla Özel Eğitim Kursu adı altında yeniden kurum açılmaya başlandı.

Kurumumuz, 2016 yılında özel öğretim kurumları yönetmeliğine göre faaliyete geçmiş, dolaysıyla dershanecilik düşüncesinden ziyade masa başı eğitim sistemini ve birebir öğrenme metodunu benimseyerek eğitimde yeni ve sağlam temeller atmayı başarmıştır. Tam ve kalıcı öğrenmeyi arzulayan kurumumuz, Ankara-Batıkent’te YGS-LYS kursu olarak faaliyet göstermektedir.

YGS-LYS HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HER ŞEY

ÖSYM, adayların üniversiteye giriş aşamasında belirleyiciliğini ortaya çıkarabilmek adına tarihsel süreçte birçok sınav yapmıştır. 2009 yılına kadar ÖSS adı altında gerçekleştirilen sınav, 2010 yılı itibariyle yerini yeni bir sınav sistemine bırakmıştır. Bu sınav sistemi, YGS (Yüksek öğretime Geçiş Sınavı) ve LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) olmak üzere iki aşamada yapılmaktadır.

YGS sınavına liseyi bitirebilen herkes katılma hakkına sahiptir. Aday üniversite tercihini bu sınavdan yapmak isterlerse, açık öğretim ve yüksek meslek okullarına belirli puanları almak koşuluyla gidebilmektedir. 4 yıllık üniversiteleri tercih edebilmek için ise, bir sonraki aşama olan LYS sınavına girebilmek için baraj puanını yakalamış olmaları gerekmektedir.

YGS sınavında adlara, 40 Türkçe, 40 Sosyal Bilimler, 40 Temel Matematik ve 40 Fen Bilimleri olmak üzere toplam 160 soru sorulmakta ve bu soruları cevaplamaları için 160 dakika süre verilmektedir.

2018 YGS Başvuru Tarihleri 3-17 Ocak 2018 tarihleri arasında www.osym.gov.tr adresinden yapılacaktır.

Barajı geçen ve bir sonraki sınava girmeye hak kazanan adaylar, öğrenim gördükleri alanlara göre girecekleri sınavları belirlemektedir. LYS sınavı YGS’den farklı olarak 5 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşalar şu şekildedir;

  1. Matematik-Geometri Sınavı (LYS-1)
  2. Fen Bilimleri, (Fizik, Kimya, Biyoloji Sınavı (LYS-2)
  3. Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı (LYS-3)
  4. Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya2, Felsefe Grubu Sınavı (LYS-4)
  5. Yabancı Dil Sınavı (LYS-5)

MF (sayısal) öğrencileri LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına; TM (eşit ağırlık) öğrencileri LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına; TS (sözel) öğrencileri LYS-3 ve LYS-4 sınavlarına; YD (dil) öğrencileri ise LYS-5 sınavına girmektedir. Ancak, öğrenci alanı olmadığı sınavlara da ücret ödemesi yaptığı taktirde girebilmektedir.

Sorularınız için tıklayın...