(YGS-LYS) Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öğrenci Koçluk Sistemi
16 Mayıs 2017
ÖSYS Sınav Tercihleri Ne Zaman Açıklanacak?
31 Temmuz 2017

Üniversite seçiminde önemli kriterler

Neredeyse 2 milyon öğrencinin girdiği LYS sınavı ÖSYM’nin de önceden duyurduğu gibi 11.07.2017 tarihinde açıklandı. Zorlu bir sınav süreci geçiren öğrencilerin kafalarında sınavın nasıl geçtiği, başarılı olup olunmayacağı gibi birçok soru yanıt buldu. Sınav sonuçları öğrencilerin ve velilerin akıllarına cevaplarını aradıkları yeni sorular getirmeye başladı. Bu sorular arasında en çok karşımıza çıkanlar şu şekildedir: “Tercihler ne zaman başlıyor ve ne zaman son bulacak? Doğru tercih nasıl yapılmalıdır? Üniversite seçimi nasıl yapılmalıdır? Tercih yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Tercih yaparken başarı sıralaması mı yoksa puan mı daha önemlidir? Kaç tercih yapma hakkı vardır?

2016-2017 öğretim yılı sonrasında yapılan lisan yerleştirme sınavının (LYS) açıklanmasıyla birlikte akıllara birçok soru gelmektedir. Bu sorular arasında dikkat edilmesi gereken en önemli cevaplardan biri tercihlerin ne zaman başlayacağı ve ne zaman son bulacağıdır.  2017-ÖSYS tercih işlemleri, 18 Temmuz 2017 tarihinde başlayacak ve 26 Temmuz 2017 tarihinde sona erecektir. Adaylar tercihlerini, 18 -26 Temmuz 2017 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Tercih işlemleri, 26 Temmuz 2017 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

Belirlenen tarih aralığı içerisinde https://ais.osym.gov.tr/ adresinden tercihler yapılmalıdır.

Doğru tercihin yapılabilmesi için öncelikli olarak objektif bir şekilde sınav sonucu değerlendirilmeli ve meslek seçimi ona göre yapılmalıdır.  2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu  dikkatlice okunmalı ve meslek seçimine karar verilmedir. Bu süre zarfı içerisinde imkân bulunursa üniversiteleri gezmek ve tanıtım günlerine katılmak seçim yapma konusunda belirleyiciliği arttıracaktır.

Tercihler gidilecek üniversitenin türüne göre yapılmalıdır. Bu türleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Devlet Üniversiteleri
  • Vakıf Üniversiteleri
  • Kıbrıs ve Yurtdışı Üniversiteleri

Seçilecek üniversiteler mutlaka araştırılmalıdır. Seçimi yapılan üniversitelerin diploma geçerliliği ve mezuniyet sonrası iş istihdam oranları dikkate alınmalıdır. Vakıf ve Yurtdışı Üniversitelerinin bursluluk koşulları ve bursluluğun devamı için gerekli şartlar öğrenilmelidir.

Tercih yapılırken mutlaka başarı sıralaması dikkate alınmalıdır. Puanlar üzerinden tercih yapılmamalıdır. Bir önceki senenin üniversiteye giriş başarı sıralamaları mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

ÖSYM 2016 yılında tercih sayısını 30’dan 24’e düşürmüştür. Seçim yaparken gelme ihtimali olan üniversite ve bölümler yazılmalı, başarının çok üstünde yer alan okul ve bölümlerle liste doldurulmamalıdır.

Sorularınız için tıklayın...