ÖSYS Sınav Tercihleri Ne Zaman Açıklanacak? | | TAB Eğitim Kurumları
(YGS-LYS) Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?
12 Temmuz 2017
YGS-LYS Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey
6 Ağustos 2017

ÖSYS Sınav Tercihleri Ne Zaman Açıklanacak?

2016-2017 eğitim öğretim yılı kapsamında gerçekleşen YGS ve LYS sınavları ÖSYM’nin de önceden duyurduğu gibi 11 Temmuz 2017 tarihinde açıklandı. Sınav sonucu, öğrenci ve velileri daha yorucu bir sürece sürükledi. Başarılarına göre üniversite ve okunacak bölüm arayışına giren öğrenciler tercihlerini 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında ais.ösym.gov.tr adresinden ÖSYM’nin daha önce duyurmuş olduğu sınav kılavuzuna göre gerçekleştirdiler.

ÖSYM, adayların yapmış olduğu üniversite tercih sonuçlarının 8 Ağustos 2017 tarihinde açıklayacağını duyurdu.

Her sene Eylül ayında gerçekleşen üniversite kayıtlarının bu yıl Ağustos’ta yapılacak olması dikkat çekti.

Tercih sonuçlarının, ÖSYM’nin AİS sayfasında değil, ÖSYM’nin sonuç sayfasında açıklanacak olması unutulmamalıdır. Sonuç sayfası için buraya tıklayınız.

Hazırlanan tercih listesine göre yerleşemeyen bir aday, üniversitelerin başarı sıralamaları ve belirledikleri kontenjan boşluklarına göre tekrar tercih yapabilmektedir. Ek tercihler tekrar başvuru gerektirmemektedir.

Üniversite Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?

YGS/LYS başarı sıralamaları sonuçlarına göre üniversiteye girmeye hak kazanan adayların üniversite kayıt işlemlerini 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapacaktır. Elektronik kayıt tarihleri ise 11-16 Ağustos 2017 tarihleri içerinde gerçekleşecektir.

Kayıt hakkı kazanan adaylar, belirtilen tarihler içerisinde üniversitelere başvurarak kesin kayıt işlemlerini gerçekleştirmek zorundalardır. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversitenin duyurularını takip etmelidir. Bu süre içerisinde kayıtlarını tamamlamaya öğrenciler kayıt haklarını kaybedeceklerdir